Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymienni ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.

Tradycyjne piece kaflowe składały się z trzech elementów: paleniska i masy kumulacyjnej - które budowano z cegieł, oraz obudowy. Całość okładano ozdobnymi kaflami ceramicznymi o wypukłych i wklęsłych wzorach. Kuchenne piece kaflowe miały specjalne płyty, na których gotowano posiłki.

Niewątpliwą zaletą urządzenia jest efektywność spalania opału i zdolność magazynowania wytworzonej energii. Obecnie piec kaflowy, dzięki wyjątkowej dekoracyjności, pełni funkcję kominka i stanowi element aranżacji wnętrz.

piece

Kafle ceramiczne, służące do obudowy pieca, to istne dzieła sztuki. Ponieważ owa technika grzewcza na powrót zyskuje rzesze zwolenników, producenci zasypują klientów bogatą ofertą wzorów i kolorów.

Kafle ceramiczne gładkie doskonale nadają się na obudowę pieca kaflowego do wnętrza w stylu minimalistycznym.
Aranżacje stylizowane skłaniają do rozwiązań dekoracyjnych. Można do tego wykorzystać bogatą kolorystykę i wypukłe wzornictwo, zwłaszcza gdy piec kaflowy jest głównym elementem dekoracyjnym we wnętrzu.

piece

Projektowaniem i realizacją zamówień na piece kaflowe zajmuje się wiele firm w Polsce, m.in. Firma handlowo-usługowa "Art-A" z Rzeszowa i Firma KUR Kaflowy który jest także sprzedawcą ceramiki wykorzystywanej do budowy pieców. W ofercie dostępne są piece narożne, odtworzeniowe (kształtem przypominające kominek), okrągłe, kwadratowe i wolnostojące. Kafle z których wykonuje się obudowy dostępne są w trzech wariantach: szkliwionej jednokolorowej, malowane innym szkliwem lub malowane na zamówienie na złoto.

„Piece kaflowe stanowią natchnienie dla współczesnych projektantów wnętrz. To bardzo dostojny i kosztowny element aranżacji. Cena dochodzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Efekt dekoracyjny jest oszałamiający. Oryginalne kształty pieca i elementy wykończenia można dopasować do każdego typu pomieszczenia.”- podsumowuje architekt wnętrz z Wrocławia.

Autor: Agnieszka Bykowska

Źródło: http://www.projektoskop.pl/a-9751-piece-kaflowe.html